I sit nyhedsbrev, som han har udsendt i dag, fortsætter Morten Messerschmidt sin kritik af regeringen generelt og specielt Lars Løkke Rasmussens håndtering af grønlandsspørgsmålet.
Hans hovedtese er, at man skal sætte hårdt imod hårdt, og han foreslår nu at ”meddele amerikanerne, at vi lukker deres konsulat i Nuuk og hjemsender konsulen. Et land, der truer Danmark militært, kan selvsagt ikke have diplomatiske repræsentanter på den del af Danmark, de truer med fjendtlig overtagelse”, skriver DF-formanden.
Han begrunder sit forslag med, at han ikke mener Danmark ”på nogen måde skal bøje nakken for trusler. Hverken af Kina, Mellemøsten, Putin, eller Trump.”
Han bøjede sig både for mullaherne og Kina
Det mener Morten Messerschmidt i øvrigt er et særkende ved Lars Løkke Rasmussen og henviser til blandt andet koranloven, som blev til efter pression fra Organisationen af Islamiske Lande (OIC).
Han minder os også om, at det var under Lars Løkkes regeringstid, at Danmark bøjede sig for Kina og registrerer alle fra Taiwan i Danmark som kinesere.
Og han forudser, at Lars Løkke kommer til at gentage mønstret og bøje af for præsident Donald Trumps krav.
Han kritiserer, at Danmark i det hele taget pressede på for at få et møde med topfolkene i Det Hvide Hus.
”For mig er der noget grundlæggende forkert i at bede om møder, når man bliver truet. Her bør man vise styrke og modstandskraft. For ellers sender man et signal om, at man kan få indrømmelser af Danmark, hvis bare man truer nok. Og sådan skal Danmark ikke kendes”, skriver Morten Messerschmidt i brevet til DF’s medlemmer.
Fjern tvivlen om Rigsfællesskabet
Han foreslår i stedet at ændre selvstyreloven, der lover grønlænderne selvstændighed.
”Vi bør erkende, at selvstyreloven i sin nuværende form har svækket rigsfællesskabet ved konstant at så tvivl om det dansk-grønlandske fællesskab. Derfor bør loven ændres, så der ikke længere er tvivl om, at Grønland er og forbliver en del af kongeriget”, skriver han.











