Der er kun fem måneder til midtvejsvalget i USA. Netop nu bliver banen trukket op gennem opstillingsmøder og primærvalg over hele USA, og der tegner sig et entydigt men overraskende billedet af den kommende valgkamp.
Det bliver ikke Republikanere mod Demokrater i gængs forstand. Det bliver Donald Trump mod de mere og mere velorganiserede socialister, der under paraplyen demokratiske socialister har erobret store dele af Det Demokratiske Parti – og vil få endnu flere mandater i den nye Kongres.
Trump ubestridt leder
Donald Trump sidder som den ubestridte leder for Republikanerne. I den interne politiske kamp om pladserne har Trumps kandidater vundet valg på valg. En melding om støtte fra Trump - og opstillingen var sikret.












