Artikel

29.10.25

Premium

Suset af millioner i Esbjerg

Suset Festival skulle vise, at Esbjerg turde tænke stort – men udviskede grænserne mellem fest og forvaltning. Politikerne står selv på scenen og giver sig selv gratis entré. Det paradoksale er, at det drives frem af af politikere, der kalder sig borgerlige. I stedet for at slippe initiativet fri, reproducerer de en topstyret kulturpolitik.

Kaffen var lunken. Linoleummet blankt som våd asfalt. Gennem glasvæggene mod Rådhuspladsen lå gråvejret tungt, som hvis himlen over Esbjerg havde fået kommunal budgetdisciplin.

Rundt om bordet: mænd og kvinder med kuglepenne, laptops og det trætte blik, man får af at tale om visioner i arbejdstid. Præsentationen summede på væggen: Vision 2025 – Esbjerg som musikalsk fyrtårn.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab