Det er ikke en systemfejl, at Vestens fineste og dyreste universitetet uddanner kultur- og rodløse mennesker, som fokuserer på nutiden og ignorerer fortidens erfaringer.
Det er faktisk meningen, så de unge mennesker kan passe fleksibelt ind, bo og leve alle steder på kloden.
Sådan siger den amerikanske universitetsprofessor Patrick Deneen, som advarer mod denne forestilling om det globale mennesker for hvem meningen med tilværelsen er at arbejde, rejse, dyrke digitale netværk, spille poker på nettet og se serier på Netflix. Forestillingen rummer Vestelandets afslutning, tilføjer den svenske etnolog Karl-Olav Arnstberg, som vi også runder i denne podcast.
Har de ret? Findes det globale menneske? Og hvordan skaber vi en bedre balance mellem det globale og det nationale?
Det taler jeg med vores Modløber på Kontrast Ulrik Søberg om. Ulrik er uddannet filosof og trænet i kinesisk kampsport og på alle måder beredt til en samtale om vestlige illusioner og den sociale, lokale og historiske virkelighed, vi kalder Danmark.
Er det på tide at vinke farvel til drømmen om det globale menneske og erstatte denne arketype med en andet, mere empirisk og virkelighedstro persona - det får du svar på her.
soren.cortsen@gmail.com
10/2/25 1:20
Hold ved!
Kampzone
05/1/25 6:42
Løkke kaldte Danmark for en gammel måde at tænke på.
Krisser
26/2/25 6:59
Men husk at Lars Løkke Rasmussen har lært os en ny måde at tænke på ved at skrive under på Marakesh aftalen, som KUN tilgodeser Islam.
TayfunKragh
12/11/24 7:54
min tro på fremtiden er fornyet efter jeg fandt kontrast.dk Tak kære Jalving
jens pederNicolaisen
10/10/24 11:30
Kære Mikael Jalving
Jensen1
08/10/24 6:50
Hvor er det dejligt at høre interessant samtale. Tak for det. Jeg er SÅ træt og forstemt af MSM klippefaste og uvidende dårer.
JytteDahl
06/1/25 3:07
💪...samme her...