Debat

19.06.22

Premium

Nej, transkvinder og kvinder er ikke det samme

Mikkel Andersson: “Transkvinder er kvinder” lyder det woke mantra. Men kravet om at sætte lighedstegn mellem transpersoners valgte køn og biologiske mænd og kvinder er en radikal minoritets ideologisk forsøg på omdefinere sprogets kønsbegreber.

“Transkvinder er kvinder” (eller “transmænd er mænd”), lyder et hyppigt gentaget mantra i debatten om transkønnede, der har fået en central rolle i de evige identitetspolitiske debatter. Et særligt insisterende forsøg på at fremføre dette synspunkt kan man høre i denne debat med Joachim B. Olsen og transaktivister.

Umiddelbart lyder det som et beskrivende, deskriptivt udsagn, der siger noget om, hvordan ting forholder sig: Vand er vådt, himlen er blå, 2+2 er 4 osv. Men det er det ikke. Påstanden om, at transkvinder er kvinder, er en dybt ideologisk og normativ påstand, der har til formål at omdefinere sprog og kønsopfattelser. 

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

99

Afmeld når som helst

Ubegrænset adgang til lukket indhold: artikler, analyser, debatter, videoer, interviews

Få Kontrast Nyhedsbrev i din indbakke flere gange om ugen. Så er du altid opdateret

Adgang til Kontrasts Ekkokammer på Facebook. Del og kommenter indhold med redaktionen

Oplæste artikler: Få alt indhold læst op af redaktionen, så du kan høre det hele på vejen