Kommentar

16.08.26

Premium

Solformørkelse i Folketinget

Folketinget formørkedes allerede under sidste uges forespørgselsdebat om migration. Adskillige timer før resten af verden oplevede den formørkede sol. Asger Aamund skriver, at den eneste vej ud af vores selvvalgte sump er et moratorium på fem år for alle konventioner og traktater.

I Danmark indtraf solformørkelsen den 12. august allerede omkring klokken10 om formiddagen, hvor vi oplevede en parlamentarisk formørkelse under Folketinget forespørgselsdebat. Politikerne skød formålsløst på hinanden, som om de var i et masseslagsmål i et natsort rum.

Debatten endte efter næsten tre timer i en rodet og intetsigende erklæring, som ikke bragte fornyelse og forbedring i migrant-debatten. Det kunne heller ikke være endt anderledes, da alle forudsætningerne for forespørgselsdebatten var ændret totalt, siden den borgerlige opposition havde indkaldt folketinget.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab