Debat

30.03.25

Premium

DR fremturer med Hamas-propaganda

Kristeligt Dagblad bragte lørdag en meningsundersøgelser, der viser, at to tretredjedele af danskerne ikke opfatter DR som politisk neutral og i langt overvejende grad hælder til venstre. Her giver Dan Harder et eksempel på den politiske redigering af virkeligheden.

Det er næsten ubærligt, at Danmarks Radio til trods for den omfattende dialog, jeg har haft med udlandsredaktionen om emnet gennem det sidste halvandet år, ufortrødent fortsætter med at formidle Hamas' Gaza-tabstal uden at inddrage Israels skøn.

Det sidste er ifølge DR's egen "brugernes redaktør", Jesper Termansen, ellers en journalistisk pligt. Som han skriver på dr.dk : "Hvis DR fuldt og helt skal leve op til intentionerne i den skærpede kildekritik i krigsdækningen, bør DR hver gang man bringer et dødstal fra Hamas-myndighederne principielt også tilstræbe en vurdering af tallet fra Israel."

Det sker så godt som aldrig.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab