Essay

04.08.25

Premium

I Kafkas labyrint

Prag slipper aldrig sit tag, skrev Kafka. Det forstår man. For ingen anden by forener på så skøn og foruroligende måde drøm og virkelighed. Her fejres en forfatter, der aldrig ønskede berømmelse. Bag det kommercielle blændværk gemmer sig noget autentisk kafkask.

Prag. Rundt omkring i byen myldrer turisterne om Kafka-attraktionerne. Franz Kafka Museum, alle cafeerne, Kafka angiveligt har frekventeret, World of Franz Kafka. I hver souvenirbutik finder man den samme kollektion af køleskabsmagneter, t-shirts og kaffekrus med billeder og tekst af den berømte forfatter, plakater, der leger med klichéagtige vitser.

Det er tommetyk ironi. I den tjekkiske hovedstad fejres en forfatter, der aldrig ønskede berømmelse, og hvis værker blev udgivet imod hans udtrykkelige ønske. På dødslejet bad Kafka sin ven Max Brod brænde alle hans ufærdige manuskripter.

Brod kunne heldigvis ikke bære at ødelægge værket. I stedet publicerede han det sammen med mange af Kafkas breve. Størstedelen af Kafkas forfatterskab spredte sig derfor over verden uden forfatterens vidende og affødte en arv, der aldrig var planlagt af forfatteren selv.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab