Kommentar

23.02.25

Premium

Historien om DR

Det er ikke tilfældigt, at DR med sin dokumentar om Grønland har ladet en woke-aktivist styre udsendelsen. Det bekræfter et mønster, hvor venstrefløjsvinkler har været styrende. Husker nogen balladen om "Historien om Danmark", en DR-produktion fra 2017, som var fuld af sympatiske kommunister og et syngende fravær af borgerlige? Bent Blüdnikow genopfrisker balladen.

Danmarks Radios dokumentar om Grønland har sat sindene i bevægelse. Hvordan kan man have en medie-mastodont, som får 4 milliarder om året, har 3600 ansatte lave en så politisk fordrejet dokumentar om forholdet mellem Danmark og Grønland?

Om kort tid sender DR en ny dokumentar, denne gang om den danske slavetid, som allerede har vakt debat. Det viser sig, at de medvirkende har været til træning hos en såkaldt mangfoldigheds-konsulent, der mener, at hvide mennesker er væmmelige og lugter.

Er det tilfældigt, at DR laver den slags fordrejede dokumentarer - eller eller er der et mønster?

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab