Debat

18.02.23

Premium

Stress er et vilkår, når arbejde giver identitet

Rasmus Ulstrup: Problemet med stress går ud over Christiansborg eller bare travlhed på jobbet. Det handler om de eksistentielle vilkår i det moderne samfund.
Foto: Adobe Stock
Foto: Adobe Stock

Efter Venstre-formand og forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen er gået på orlov på ubestemt tid, er diskussionen om politikernes stressfyldte liv kommet på dagsordenen.

Det er en sympatisk dagsorden. Men den forbigår det væsentligste, når den tager afsæt i, at det skulle være et særligt politikerproblem.

Det er utvivlsomt en stor belastning at være politiker. Hvis man har prøvet at følge folketingspolitikeres daglige arbejde, tager man ofte sig selv i at tænke, at det er et mirakel, at de ikke har tabt håret. Det har nogle af dem så også, som Pernille Skipper har kunnet berette om sin stressperiode i 2015.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

99

Afmeld når som helst

Ubegrænset adgang til lukket indhold: artikler, analyser, debatter, videoer, interviews

Få Kontrast Nyhedsbrev i din indbakke flere gange om ugen. Så er du altid opdateret

Adgang til Kontrasts Ekkokammer på Facebook. Del og kommenter indhold med redaktionen

Oplæste artikler: Få alt indhold læst op af redaktionen, så du kan høre det hele på vejen