Anmeldelse

21.08.25

Premium

Lille bog om store spørgsmål til de forundringsparate

”Fra lys til liv” er et mesterligt formidlet halvmaraton om forholdet mellem videnskab og kristendom, og den er samtidigt et opgør med forestillingen om, at naturvidenskab og kristendom er i konflikt med hinanden. Det naturvidenskabelige gennembrud skete i den kristne kulturkreds og den ville være utænkelig uden kristendommen.

Forfatteren Jens Olaf Pepke Pedersen, klimaforsker og fysiker med en ph.d. i eksperimentel atomfysik og tilknyttet som seniorforsker ved DTU Space, har skrevet en mesterlig formidling af universets love, skabelsens mysterium, tro og viden, og om, hvordan kristendom og videnskab ikke udelukker, men snarere supplerer hinanden.

Det er en sejlivet myte, at naturvidenskab og kristendom skulle være hinandens modsætninger, endsige fjender, samt at kampen imellem de to verdensanskuelser har bølget frem og tilbage, indtil videnskaben til sidst sejrede. Det er en myte, men det hævdes og fastholdes endnu stædigt af mange, selvom virkeligheden historisk viser det modsatte.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab