Anmeldelse

29.01.26

Premium

På krydstogt med Kierkegaard

Ny bog om en af de mest kendte københavnere gennem tiden fortæller, at Søren Kierkegaards betydning ikke kun ligger i hans filosofiske eller teologiske tanker, men i hans evne til at vække vores opmærksomhed og åndelige uro. Måske er det derfor, Kierkegaard stadig fascinerer os.

Der er grund til at fremhæve denne udgivelse. Torben From hare skrevet en flerstemmig bog, der samler i alt 52 nordiske og europæiske digtere og forfattere fra både Kierkegaards samtid og eftertid og bringer dem alle i en filosofisk og poetisk dialog med Søren Kierkegaards tænkning.

Bogen placerer sig i krydsfeltet mellem litteratur, teologi og eksistensfilosofi og er et vidnesbyrd om den lille københavners store kulturhistoriske betydning langt uden for Danmarks grænser.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab