Artikel

26.05.21

Premium

“Jeg har aldrig følt, jeg skulle kæmpe for anerkendelse som kvinde”

Kønspolitik er blevet kidnappet af venstreorienterede akademikere, metoo-debatten er gået for vidt, og Folketinget måtte gerne fungere mere gammeldags, siger Pia Kjærsgaard til Kontrast i interview om kvinder og borgerlighed.

“Jeg har aldrig været en del af 68-halløjet, og da de andre brændte deres BH’er, passede jeg børn. Jeg har altid, sagt i al beskedenhed, haft en ret stor selvtillid og har aldrig været ked af at være husmor, få børn i en tidlig alder eller passe hus og hjem. Og jeg har aldrig følt, at jeg blev sat ud på et sidespor,” siger Pia Kjærsgaard. 

Kontrast møder DF-politikeren på Christiansborg, hvor hendes kontor ligner en dagligstue med blanklakerede møbler i mørkt træ, et utal af familiefotos, platter på væggene og en satiretegning af Politikens Roald Als. Bordet er dækket med småkager, kaffe og skarpt foldede Dansk Folkeparti-servietter på det hvide kaffestel. 

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab