Artikel

17.06.23

Premium

“Kvinder ville være dårligere stillet uden kristendommen”

Har kristendommen været en katastrofe for kvinder, som debattøren Anne Kirstine Cramon påstår? Nej, siger professor i systematisk teologi Bo Kristian Holm.
Irma Martins billede af de tre kvinder ved Kristi grav, 1843.
Irma Martins billede af de tre kvinder ved Kristi grav, 1843.

Har kristendommen været god eller dårlig for kvinders ligestilling og muligheder i den kristne del af verden?

Spørgsmålet er stort, og ofte kan det sætte gang i debatten. Det gjorde det også i Danmark for nyligt, da radiovært og debattør Anne Kirstine Cramon satte fut i de sociale medier ved at skrive på Twitter, at kristendommen har været en katastrofe for kvinders ligestilling.

I moderne tider kan det være svært at begribe, hvordan en religion, der binder mennesker til hinanden gennem ægteskabet, og som historisk har ladet mændene have magten, kan være andet end undertrykkende over for kvinden.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

99

Afmeld når som helst

Ubegrænset adgang til lukket indhold: artikler, analyser, debatter, videoer, interviews

Få Kontrast Nyhedsbrev i din indbakke flere gange om ugen. Så er du altid opdateret

Adgang til Kontrasts Ekkokammer på Facebook. Del og kommenter indhold med redaktionen

Oplæste artikler: Få alt indhold læst op af redaktionen, så du kan høre det hele på vejen