Debat

21.10.25

Premium

V og S vinder diskussionen, men taber argumentationen

Dansk Folkeparti under Messerschmidts ledelse har formået at trække vælgere væk fra Socialdemokratiet – muligvis fordi nogle vælgere begynder at reagere på indhold frem for retorik. Det er en lille sejr for det søgende menneske, der stadig tror på, at argumentation handler om at finde frem til sandheden.

Er det egentlig det samme at have ret i sine argumenter, som det er at vinde en diskussion? Det spørgsmål kan besvares på to måder. Den ene handler om, hvorvidt man formår at overbevise dem, der lytter. Den anden handler om, hvorvidt man kan fremlægge argumenter, der faktisk viser, at man har ret.

Ved første øjekast kan de to ting lyde ens, men i virkeligheden er de usammenlignelige. For på den ene side står der en stråmand, og på den anden et søgende individ.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab