Til ungdomsfester i Viborg, havde de den ironiske distance.
Frihed. Fest. Udtryk. Resten i morgen.
Et år på sommerferie i Italien, sad jeg på et torv i Milano med mine forældre og drak espresso.
Jeg lærte at drikke kaffe relativt ung, da jeg var på camping rundt i Danmark med mine bedsteforældre.
Først med fløde og sukker.
I dag med sødmælk.
På torvet var flere af forretningerne internationale kæder. Der var også en McDonald’s og en Burger King. Folk gik hastigt afsted. Solbriller. Headset.
Tilbage i skolen fornemmede jeg en særlig begejstring for det eksotiske. Jeg delte den et stykke af vejen.
Jeg havde bulgursalat med i madpakken i stedet for rugbrød, som jeg altid har foragtet som frokostmad - medmindre det er tale om tre slags sild og en Limfjordsporter.
Jeg har boet i større byer og haft glæde af det. Men jeg kan huske, at Studenterhuset i Aalborg begyndte at minde om noget, der kunne ligge i hvilken som helst anden større by.













