Kommentar

23.03.25

Premium

Den nordiske alliance

Som en del af deres skønhed har de europæiske lande forskellige sikkerhedsinteresser. Når denne erkendelse synker ned, lander vi i Danmark på en løsning. Vi skal skabe en ministormagt i Norden, med atomvåben vel at mærke, fordi kun derved bliver man taget alvorligt, skriver Morten Uhrskov. Vi står på tærsklen til en ny og bedre tid. Når nærtstående folk blot husker, at de er netop folk, og at de skal stå sammen i en verden, der sjældent vil dem det godt.

Fra Transatlantisk Nato over EU-forsvar og til nordisk forsvarsunion. Det går hurtigt i denne tid. Det er den gamle kinesiske forbandelse ”må du leve i interessante tider”, der står lyslevende og virksom for øjnene af os. Nu mangler vi så bare at få forbandelsen transformeret til en velsignelse.

Jeg har deltaget i kritikken af Vesteuropas dødemandskurs på indvandringsområdet siden årtusindeskiftet. I alle disse ca. 25 år er det kun blevet værre, fordi antal og andele af vildt fremmede mennesker fra verden uden for Europa bare er vokset og vokset.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab