Kommentar

13.05.26

Premium

Pengeregn over femisfæren

Konsensusmedierne taler om manosfæren og radikaliserede mænd. Imens nyder femisfæren særdeles godt af offentlig støtte i milliardklassen, og unge kvinder radikaliseres langt mere end mænd. Staten bruger 3-7 mio. kr. om året på mandeorganisationer. Men den bruger mellem 1,7 og 1,8 milliarder på den anden side af kønskløften.

Manderådet har netop udarbejdet en omfattende pengestrømsanalyse, der kortlægger de skatteyderfinansierede midler, som tilflyder organisationer og offentlige institutioner med tilknytning til feministisk ideologi.

Den verificerbare og institutionelt målbare del alene beløber sig til lidt over 1,7 milliarder kroner om året.

Knap 300 millioner går til det, analysen kalder direkte feministisk aktivisme: KVINFO, Kvinderådet, Dansk Kvindesamfund, ministerielle ligestillingsenheder, kønsforskning og kommunale ligestillingskonsulenter.

Yderligere knap 1,4 milliarder tilflyder det, analysen betegner som den allierede sektor, altså roller hvor den feministiske ramme er operationel i det daglige arbejde, uden at medarbejderne nødvendigvis identificerer sig som aktivister.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab