UDSYN

30.09.26

Premium

Venstrefløjen og muslimerne deler verdenssyn

Venstreorienterede og muslimer deler i stort omfang synet på Vesten, Israel, kolonialisme og socialisme. Det er samfundsforskeren Eric Kaufmann, der har undersøgt og fundet et markant sammenfald. Han kalder det en form for "Third Worldism" – et verdenssyn, hvor politik forstås som en kamp mellem undertrykkere og undertrykte.

En stor del af den amerikanske venstrefløj og mange amerikanske muslimer deler i dag et grundlæggende kritisk syn på USA, Vesten og Israel. Det er hovedkonklusionen i en ny rapport fra den britisk-canadiske samfundsforsker Eric Kaufmann.

Den amerikanske venstrefløj er på vej mod en ny koalition, hvor unge progressive og muslimske vælgere finder sammen om et kritisk syn på Vesten og Israel. Der er ved at opstå et politisk og ideologisk fællesskab mellem venstrefløjen og muslimske vælgere.

Rapportens mest iøjnefaldende resultater

  • 76 procent af de venstreorienterede og 70 procent af muslimerne mener, at vestlige lande blev rige ved at udnytte fattigere lande.

  • 83 procent af de venstreorienterede og 67 procent af muslimerne mener, at USA er bygget på stjålet land.

  • 79 procent af begge grupper mener, at undertrykte folks kampe forskellige steder i verden grundlæggende hænger sammen.

  • 79 procent af de venstreorienterede og 86 procent af muslimerne svarer, at Israel begår folkedrab i Gaza.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab