Video

01.10.21

Premium

“I dag er identitetspolitik noget nær et monster”

De seksuelle minoriteters miljø er domineret af de politisk korrekte strømninger, og det viser sig i en misforstået tilgang til islam. Det siger aktivist og foreningsmand Ivan Hemmingsen, der er gæst i Trans og Tradition.

Denne gang har Trans og Tradition besøg af Ivan Hemmingsen, der er med i seniorgruppen hos LGBT+ Danmark, næstformand i Dansk Ligestillingsforening og medstifter af Den Borgerlige Regnbuegruppe. Han er en kritiker af identitetspolitik, som ifølge Hemmingsen har ændret sig meget i hans levetid: 

“Oprindeligt, sådan 30 år tilbage, stod identitetspolitik som noget positivt for mig, hvor der var nogle nødvendige foreninger, der kæmpede for, at vi med vores seksuelle minoritetsidentiteter skulle have samme rettigheder som alle andre. Sådan er det ikke længere. Det er blevet overtaget af ekstreme, som tager os andre til indtægt for deres politiske positioner,” siger Ivan Hemmingsen. 

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab