Video

01.10.21

Premium

“I dag er identitetspolitik noget nær et monster”

De seksuelle minoriteters miljø er domineret af de politisk korrekte strømninger, og det viser sig i en misforstået tilgang til islam. Det siger aktivist og foreningsmand Ivan Hemmingsen, der er gæst i Trans og Tradition.

Denne gang har Trans og Tradition besøg af Ivan Hemmingsen, der er med i seniorgruppen hos LGBT+ Danmark, næstformand i Dansk Ligestillingsforening og medstifter af Den Borgerlige Regnbuegruppe. Han er en kritiker af identitetspolitik, som ifølge Hemmingsen har ændret sig meget i hans levetid: 

“Oprindeligt, sådan 30 år tilbage, stod identitetspolitik som noget positivt for mig, hvor der var nogle nødvendige foreninger, der kæmpede for, at vi med vores seksuelle minoritetsidentiteter skulle have samme rettigheder som alle andre. Sådan er det ikke længere. Det er blevet overtaget af ekstreme, som tager os andre til indtægt for deres politiske positioner,” siger Ivan Hemmingsen. 

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

99

Afmeld når som helst

Årlig betaling

948

Spar 240 kr. med årsabonnement

Ubegrænset adgang til lukket indhold: artikler, analyser, debatter, videoer, interviews

Få Kontrast Nyhedsbrev i din indbakke flere gange om ugen. Så er du altid opdateret

Adgang til Kontrasts Ekkokammer på Facebook. Del og kommenter indhold med redaktionen

Oplæste artikler: Få alt indhold læst op af redaktionen, så du kan høre det hele på vejen