Kort efter jul bredte der sig et falsk Arendt-citat på Facebook som en virus. Den ene efter den anden kopierede ("delte") det. De delende kan ikke have vidst meget om Arendt, da de delte, men de havde en fornemmelse af, at hvis de henviste til hende, var man med i et eller andet åndeligt fællesskab. Hvem forfatteren til citatet er, vides ikke. Det lød:
"Constant lying is not aimed at making people believe a lie, but ensuring that no one believes anything anymore. A people that can no longer distinguish between truth and lies cannot distinguish between right and wrong…With such a people, you can do whatever you want."
Ved siden af var der et billede af Arendt, og så stod der German historian and philosopher. Det var hun ikke, men det opdagede de delende ikke.