Anmeldelse

08.04.25

Premium

Teori som erstatning for tro

Alexander Sokol introducerer dyderne som et middel mod tidens onder, og i sekulariseret form, så også de progressive kan være med. Tro er blevet til teori, og argumentationen kommer hele vejen rundt. Spørgsmålet er, om det i sidste ende er fornuften eller drifterne, som styrer verden. Alexander Sokol sætter alt det på det første, og springer diskret forbi det sidste.

Ingen har fået så meget ud af et grundkursus i filosofi som Alexander Sokol, selv om han måske ikke har taget et. Hans bog kan sagtens indgå som et fint supplement til en bachelorgrad i det fag, så grundig og omfattende som den er. I den observation ligger både en anerkendelse af bogen og en påpegning af en begrænsning ved den.

På den positive side er bogen forbilledlig i sit forehavende. Når man, som Sokol, identificerer et problem i samfundet, har man også formuleret en opgave, som skal løses. Sokol har tænkt grundigt igennem, hvad det er, der konsekvent går galt i verden omkring ham, og han giver sig i kast med at bøde på problemet. Det i sig selv er forbilledligt.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab