Debat

03.06.22

Premium

Kikset DR-program udstiller mest af alt ømskindede forskere

Mikkel Andersson: En række forskere, der er blevet så pikerede over at medvirke i et dårligt DR-koncept, at de slet ikke vil formidle forskning på DR igen, er udtryk for et exceptionelt ømskindet og elfenbenstårnbeboende dansk forskningsmiljø. Og desværre er eksemplet ikke enestående.
Foto: DR / Christian Børsmose Trip. Fra første afsnit om fladjordsteori med astronom og astrofysiker Anja C. Andersen.
Foto: DR / Christian Børsmose Trip. Fra første afsnit om fladjordsteori med astronom og astrofysiker Anja C. Andersen.

Jaja, jeg forstår det godt. Programmet Ellen Imellem på DR er mærkværdigt. Det er angiveligt satirisk, men hvori det satiriske består, er temmelig svært at se. Satire er defineret ved at være holdningsbåret og via karikatur og overdrivelse udstille et eller andet som kritisabelt eller fjollet, og det gør det her ikke.

Måske er det satiriske, at en fladjordstilhænger bliver sat på plads af en forsker, som ikke ved, hun taler med en fladjordstilhænger, for alle synes jo, fladjordstilhængere er skøre. Men er det så satire over Kina-kritikere, at det i en anden sådan udsendelse er en af dem, der taler med en chef fra Huawei? Ingen ved det.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab