Debat

17.06.24

Premium

Klimapolitik: En farlig overreaktion

Der er næppe nogen særligt alvorlig klimakrise, men til gengæld har vi kastet os ud i tiltag, der let vil vise sig at være en farlig overreaktion. De er kostbare, næsten virkningsløse og i værste fald vil de medføre langt større tab og lidelser, end klimaet nogensinde kunne påføre os. Mon ikke det er tid til en dyb indånding?

Man kan dårligt nok åbne en avis eller slå op på et medie på nettet uden, at få historier om en ”klimakrise”, der er en trussel mod vores eksistens her på Jorden.

Menneskehedens forbrug af kul, olie og gas, de såkaldte fossile brændstoffer, har forårsaget et stigende indhold af CO2 i atmosfæren, og det medfører nu en varmere global temperatur, der igen kan føre til alt muligt dårligt.

Vi vil få meget mere ekstremvejr, tørke, oversvømmelser, storme, hedebølger osv. Høsten i fremtiden vil slå fejl, og folk vil omkomme i hobetal, enten direkte som følge af naturkatastroferne eller pga. hungersnød.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab