Debat

02.06.26

Premium

Gratis forslag til ny regering

Sidst Mette Frederiksen og de andre ministre handlede, brugte de sandsynligvis en betalingsmetode, der er unødvendigt dyr sammenlignet med, hvad der er teknisk muligt i dag. Hvorfor gøre alting dyrene med VISA, Master- og Dankort?

Kortbetalingsselskaberne VISA og Mastercard er begge i Top-30 over verdens rigeste selskaber. Danskerne er med til at finansiere det gilde betalingsgiganterne og deres ejere, holder hver eneste dag.

Det er helt unødvendigt. Ikke fordi deres betalingskortløsninger er meget dyrere end dankortbetalinger. De koster i samme størrelsesorden. Årsagen er, at vi har lovgivning, der modarbejder udbredelsen af betalinger som er omtrent 8.500 gange billigere end (dan)kortbetalinger. 

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab