Debat

16.06.24

Premium

Krigen i Israel er værdikamp i sin reneste form

Meningsdannelsen i Danmark halter gevaldigt, når det kommer til krigen i Israel, fordi mediernes dækning er kendetegnet ved en falsk balance, der giver medieforbrugerne det indtryk, at man også kunne holde med palæstinenserne.

Meningsdannelsen i Danmark halter gevaldigt, når det kommer til krigen i Israel, fordi mediernes dækning er kendetegnet ved en falsk balance, der giver medieforbrugerne det indtryk, at man også kunne holde med palæstinenserne.

Palæstinensernes terrororganisation, Hamas, startede krigen mod Israel den 7. oktober. De angreb fx en technofestival. Her blev de unge festivalgæster forvirrede og filmede, mens Hamas svævede ind over grænsen i deres motoriserede paraglidere. Det lignede noget en lavbudgetfilm fra 80’erne, men det var desværre ægte.

Muslimerne var bevæbnede med knive, håndgranater og automatvåben, som de brugte mod de unge jøder, som var ubevæbnede og derfor ikke kunne forsvare sig. Vi så alle billederne af brændte biler med forkullede lig, vi så de bundne kvinder blødende fra skridtet og med akillessenen skåret over, så de ikke kunne løbe.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab