Groft sagt

22.08.25

Premium

Noget skal pengene jo gå til

DR’s nyhedsdirektør Sandy French er en gammel kending i manipulationstrekanten mellem ministerier, medier og DR-Byens kantine. Hun står også på god fod med Amagers mange taxachauffører, som hun ivrigt fodrer med taxabonner.

Da TV-Byen for godt 20 år siden flyttede fra Gyngemosen i 2860 Søborg til den nye bydel i Ørestaden, skete det blandt andet med henvisning til, at transporten frem og tilbage ville blive nemmere for ansatte og gæster.

Det viser sig nu at være en sandhed med modifikationer. Den nye beliggenhed udløser åbenbart så store og uforudsete trafikale udfordringer, at mastodontens mange mellem-, over-, top- og andre kæledæggechefer farer byen rundt i taxa betalt af dig og mig.

Umiddelbart kunne man måske tro, at der hverken går metro eller bus fra Ørestaden, men det gør der. Der findes sågar cykelstier og broer til resten af byen. Et par km borte kan man endda tage toget til Fyn og Jylland og endnu vildere – fortsætte til Læsø eller Legoland, hvis man i dét humør.

Men nej.

Nu har stedets såkaldte nyhedsdirektør – altså den person, der opfinder nyhederne i DR – sat ny rekord. Således kan det udmærkede medie Frihedsbrevet dokumentere, at direktør Sandy French har lagt sig i front med 377 taxaregninger med det forbehold, at et par stykker kan være tikket ind siden i går.

Nogle vil blive forargede. Andre vil synes, det er overraskende beskedent, når man ved, hvad DR ellers er i stand til.

Enkelte seere og lyttere vil nok slå ud med armene: Noget skal pengene jo gå til. Og det er vel bedre, at de går til et trængt erhverv end til den form for journalistik og aktivisme, der dag efter dag emmer ud af DR-Byen i Ørestaden.

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab