Analyse

19.01.26

Premium

Illusionen om samtalen er kollapset

Set fra Washington er et dansk “nej” ikke en endelig position, men et midlertidigt benspænd. Noget, der kan håndteres gennem pres, incitamenter eller omgåelse. Illusionen om at status quo kan bevares ved at tale længe nok om tingene er kollapset.

Når Donald Trump – eller den politiske strømning, han repræsenterer – omtaler Grønland, mener han ikke rigsfællesskab, historie eller kulturelle bånd. Han taler om geografi, råstoffer, militær tilstedeværelse og rivalisering med Kina og Rusland.

Grønland er i den optik ikke et folk eller et fællesskab. Det er her, mange danske politikere fejllæser situationen. De tror, at Trumps retorik er provokation, forhandlingsåbning eller personlig excentricitet.

Men i virkeligheden er den udtryk for en konsekvent amerikansk tradition: stormagter forhandler ikke om symboler, men om kontrol.

Grønland og USA

1946 – Købstilbud fra Truman: 100 millioner dollars i guld. Danmark siger nej.

1950’erne–1960’erne – Den kolde krig: USA placerer atomvåben og radarinstallationer på Grønland.

1968 – Thule-ulykken: Atombevæbnet bombefly styrter ned.

1970’erne–1980’erne – Stiltiende dominans: Danmark er juridisk værtsstat, men ikke strategisk aktør.

2009–2016 – Obama-administrationen: USA øger fokus på Arktis; direkte kontakt med Nuuk øges.

2019 – Trump: Offentlig udmelding om køb.

Premium

For at læse videre skal du tegne abonnement.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Kontrast er et uafhængigt medie med analyser, perspektiv, kultur, politik og debat.

Vi giver dig borgerlig journalistik uden det blegrøde skær, der præger mediebilledet.

Vores frontkæmpere i teamet ’Modløberne’ serverer borgerlig kulturkamp med bid, humor og viden.

Vi giver kontant modspil til tidens trends.

Vi gør det attraktivt at være sig sin borgerlighed bekendt.

Dit borgerlige fællesskab