Debat

14.03.25

Premium

Facebooks censorer forstår ikke dansk

Den almindelige mand og kvinde møder ofte Facebooks jernhårde censur-næve, mens politikerne får udvidede rettigheder og friheder på det sociale medie. Flemming Nielsen er irriteret på Meta, som lader falske annoncer for millioner florere og identiteter blive misbrugt til kommercielle formål uden at skride ind. For dem tjener Facebook penge på. Han angriber dobbeltmoralen hos Meta og samtidig selskabets fuldstændige utilnærmelighed.

Utallige Facebookbrugere har prøvet at få slettet opdateringer med en totalt uforståelig begrundelse. Uforståelig, fordi den officielle begrundelse er så himmelråbende tåbelig at absolut ingen - udover Facebook selv - forstår den. I Grundlovens § 77 står der følgende: ”Enhver er berettiget til på tryk, i skrift og tale at offentliggøre sine tanker, dog under ansvar for domstolene. Censur og andre forebyggende forholdsregler kan ingensinde på ny indføres.” Men det skider Facebook højt og flot på.

Facebook har især indskrænket ytringsfriheden i forhold til racismeparagraffen §266b, hvor Facebook har indført begrænsninger, der er langt mere vidtrækkende end ordlyden i racismeparagraffen foreskriver. Det synes især at være kommentarer om indvandringen fra de ikke-vestlige lande og udtalelser om islam, der er genstand for Facebooks indskrænkninger i ytringsfriheden. Den for længst afskaffede blasfemiparagraf håndhæves også stadig af Facebook.

Facebook ser gennem fingre med svindel og humbug
Facebook tjener penge på annoncer - mange penge. Også her synes Facebooks moralske kompas at fejle helt og aldeles. Facebook bringer rask væk annoncer for svindelfirmaer, hvor svindlen er så oplagt at enhver burde kunne se det. Henover sommeren 2024 var der et svindelfirma, der kaldte sig Justin Harry, som havde kopieret bryggeriet Harboes webside ned til mindste detalje. Kun telefonnummeret - der til forvekslings lignede Harboes - var forskelligt.

På en webside kaldet ”harboeonline” reklamerede Justin Harry på ganske mange betalte Facebookannoncer med øl og sodavand til nogle priser der var så vanvittigt lave, at enhver - også Facebook - burde kunne se at det var oplagt svindel. De der hoppede på svindelnummeret fik hverken deres varer eller deres penge retur. Det var til stor skade for Harboe, der fik adskillige henvendelser fra sure kunder.

Jeg kontaktede Harboes erhvervsjurist, Simone Bagge Jensen, med facts og billeder af Justin Harrys falske Facebookannoncer. Det blev hun rigtig glad for og jeg havde efterfølgende en del mailkorrespondance med Simone Bagge Jensen, der også sidder i Harboes bestyrelse. Simone Bagge Jensen kunne berette at Facebook reagerede meget trægt og uvilligt på Harboes henvendelser.

Profilen Justin Harry er nu slettet og det samme er websiden ”harboeonline”, men på Trustpilot kan man stadig finde et par anmeldelser af den falske webside. Citat: ”ADVARSEL! Dette er en falsk side som intet har med Harboes Bryggeri A/S eller Harboe produkter at gøre. Brug den IKKE. Du vil aldrig modtage nogle produkter”, skriver en af anmelderne.

Identiteter misbruges uden indgreb fra Facebook
Mange kendte er også blevet misbrugt i mange af de svindelannoncer, som Facebook aldeles ukritisk bringer.

I november 2024 skrev fagbladet Journalisten følgende. Citat: ”Tre nye navne kan nu føjes til den lange liste af kendte danskere, der mod deres vilje bruges til investeringssvindel for millioner på Facebook. De tre er komiker Lars Hjortshøj, tv-vært og sportskommentator Jimmy Bøjgaard og reality-stjernen Janni Ree. TjekDet har gennemgået Metas annoncebibliotek, Ad Library, der samler alle annoncer, som kører på Metas platforme, herunder Facebook. Tilsammen er der tale om flere hundrede annoncer for de tre danskere.”

I april 2024 skrev Tjek Det følgende: Citat: ”Kendte danskere er i en årrække blevet misbrugt af de såkaldte bitcoin-svindlere Svindlen er nærmest eksploderet i efteråret 2023, viser TjekDets undersøgelser. Alene med tv-vært Anders Lund Madsen har TjekDet identificeret mere end 9.000 annoncer, som forsøger at snyde danskerne. Anders Lund Madsen er samtidig kun en af i hvert fald 49 kendte, der bliver misbrugt lige nu eller er blevet det i løbet af de seneste år. Ifølge banker og politi har svindlen nået et omfang på flere hundrede millioner kroner.

De er dukket frem hos de fleste af os. Det starter med en tilsyneladende uskyldig annonce på Facebook med én, du kender fra TV.” Flere af disse kendte har henvendt sig til Facebook for at få stoppet misbruget af deres navn og profilbillede. Også de oplevede en enorm træghed og modvillighed fra Facebooks side til at gøre noget ved problemet.

Udvidede rettigheder til magthavere
I 2020 bredte sig der en stærk utilfredshed blandt politikere, der også havde prøvet at få slettet opdateringer med nogle dybt besynderlige begrundelser. Flere af dem talte om at bringe sagen op i Folketinget for at få reguleret Facebooks adfærd. Det var den daværende partiformand for Nye Borgerlige, Pernille Vermund, der var bannerfører i den sag.

Udsigten til et folketingsindgreb var ikke noget der behagede Facebook, så Facebook skyndte sig at meddele at politikere fremover ville få en ”udvidet ytringsfrihed.” Dermed fik Facebook indført en forskellig ytringsfrihed alt efter hvilken befolkningsgruppe man tilhørte. Alene det er dybt absurd. Med Facebooks udmelding forsvandt politikernes vilje til at gøre noget ved problemet. Nu havde de fået løst deres problem og så skide værre med befolkningens problem.

Den 20. januar 2020 skrev Ekstra Bladet følgende:

”I dag er det så kommet frem, at Facebook har besluttet at undtage medlemmer af Folketinget for denne begrænsning i ytringsfriheden. Det er skinnende klart og indlysende, at Facebook undtager folketingsmedlemmer fra censur, fordi de håber på den måde at undgå kritik. Når de ikke censurerer dem, der har let adgang til medierne, men kun dem, der lever, som folk er flest. Det går altså ikke. Det er den slags, der giver mindelser om totalitære systemer, som Sovjet og andre fascistiske ideologier. Der er en grund til, at vi har fået Grundloven, og at den gælder for alle - høj som lav, ens for politikere og magthavere, som for alle andre. Det er vores frihed som folk, der undergraves, når et udenlandsk selskab som Facebook begynder at flytte rundt på de helt fundamentale spillebrikker i demokratiet.”

Ifølge Avisen Danmark har Facebooks politiske chef, Martin Ruby, udtalt følgende den 13. januar 2021: Citat: ”Ja, vi begrænser ytringsfriheden - også før dansk lov. Stribevis af danskere deler skæbne med USA's 39. præsident Trump: De får lukket deres profiler på Facebook, Instagram og Twitter.

Facebook siger altså til Avisen Danmark, at man forbeholder sig retten til at begrænse ytringsfriheden, også for ytringer, som er tilladt i følge dansk lovgivning. Hvor bliver ytringsfriheden af? Og demokratiet, når reglerne er slappere for magthaverne, men strammere for almindelige mennesker?

Isolerer sig uden for rækkevidde
Et af andre mange andre kritisable forhold på Facebook er at Facebook er komplet umulige at komme i kontakt med for de almindelige brugere. Det er stærkt utilfredsstillende for et medie med millioner af brugere alene her i Danmark, at de er umulige at komme i kontakt med.

Humor har også trange kår på Facebook. En nær Facebookveninde havde skrevet den gamle vits om taxachaufføren, der blev helt vildt forskrækket da en kunde på bagsædet bankede på ruden for at sige noget til ham. Han havde nemlig kørt rustvogn i mange år, inden han for nyligt var blevet taxachauffør. Det var ”hadefuld tale”, mente Facebook.

Baggrunden for Facebooks stærkt manglende humoristiske sans skal sandsynligvis ses i en afsløring som fagbladet Journalisten skrev den 16. juni 2024. Stort set ingen af Facebooks moderatorer hverken taler eller forstår dansk. Citat: ”8.200.000 Det er antallet af dansktalende brugere der hver måned logger ind på Facebook og Instagram. 6. Det er antallet af dansktalende moderatorer i alt hos Facebook og Instagram, der begge ejes af Meta.”

Premium

Dette indhold kan kun ses af medlemmer.

Månedlig betaling

55

Årlig betaling

550

Hvorfor blive medlem og betale? Fordi det er medlemmerne, der betaler for indholdet.
Vi har gjort det så billigt, at alle kan være med.

Kontrast stræber efter at blive:

Dit borgerlige anker i en woke tid

En autentisk borgerlig stemme

En borgerlige modvægt

Debat med bid, vid og humor

Dit borgerlige fællesskab